Lokalizacja
Centrum Złotoryi, Rynek 42 przy siedzibie Straży Miejskiej. AED ma być z założenia łatwo dostępny publicznie, tak by w razie potrzeby mógł z niego skorzystać dowolny świadek zdarzenia. Najlepiej więc ulokować go w miejscu najczęściej uczęszczanym.
Opis projektu
Celem projektu jest zapewnienie publicznego dostępu do defibrylacji oraz zwiększenie bezpieczeństwa medycznego mieszkańców Złotoryi, turystów i przyjezdnych. Powszechna dostępność defibrylatorów zwiększa o kilkadziesiąt procent szanse na przeżycie w nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) . AED może być używany przez osoby nie mające wykształcenia medycznego, po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim, które pomagają przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową.
NZK może spotkać każdego, w dowolnym czasie i miejscu, bez względu na wiek i stan zdrowia. W Polsce nagła śmierć sercowa dotyka około 40 000 osób rocznie. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby powyżej 50 roku życia, choć NZK może wystąpić nawet u zdrowych dzieci i nastolatków. Projekt obejmuje zakup defibrylatora AED oraz instalację w miejscu publicznym w zewnętrznej kapsule z alarmem i ogrzewaniem - dostęp 24/7/365. Szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej i obsługi defibrylatora dla około 200 mieszkańców Złotoryi.
Odbiorcy
Defibrylator AED - publiczny dostęp dla mieszkańców Złotoryi, turystów i przyjezdnych.
Szkolenie z zakresu resuscytacji krążeniowo–oddechowej z wykorzystaniem AED - około 200 mieszkańców Złotoryi. Szkolenia w 20 osobowych grupach mogą zostać zorganizowane (podzielone) jako: szkolenia otwarte, szkolenie dla grupy uczniów szkoły podstawowej, szkolenie dla osób powyżej 50 roku życia, jako grupy najbardziej narażonej na nagłe zatrzymanie krążenia.