Opis projektu
Ścieżka ma ścisły związek z odkryciem w Złotoryi na Górze Mieszczańskiej (zwanej wcześniej Górą Szubieniczną) fundamentów największej na Śląsku późnośredniowiecznej szubienicy. w ostatnich latach fundamenty szubienicy zostały odrestaurowane oraz zostało urządzone ich otoczenie (tablice informacyjne, miejsce dla odpoczynku, miejsce na ognisko, kiosk z informacjami multimedialnymi u podnóża Góry mieszczańskiej).
Z historycznych źródeł można odtworzyć ostatnią drogę przestępców, skazywanych niegdyś na karę śmierci. Po wyroku, który zapadał najczęściej w ratuszu, prowadzono lub wieziono skazańca na miejsce egzekucji, przeważnie poza miasto, gdzie znajdowała się szubienica (choć wyroki, np. przez ścięcie, wykonywano także w innych miejscach). Stała w miejscu, które widoczne było z daleka, aby wisielcy odstraszali potencjalnych przestępców. Opisywaną trasę nazywano Drogą Biednego Grzesznika. Temu określeniu nie można się dziwić - nawet największy złoczyńca prowadzony na śmierć, zasługiwał jednak po chrześcijańsku na współczucie (nikt nie powinien cieszyć się ani ze złych uczynków, ani z kary śmierci, którą grzesznik na siebie sprowadził).
Skazańców prowadzono z reguły najkrótszym z możliwych dystansów, w Złotoryi więc dzisiejszą ulicą J. Piłsudskiego, potem przez Bramę Dolną u wylotu placu J. Matejki, dalej ul. Legnicką prosto na Górę Szubieniczną.
Wzdłuż proponowanej trasy ustawione zostałyby cztery tablice informacyjne. Proponujemy, aby pierwsza tablica Drogi Biednego Grzesznika stanęła w Rynku (np. po lewej stronie wejścia do ratusza), druga przy pl. J. Matejki, trzecia przy ul. kard. S. Wyszyńskiego a czwarta u podnóża Góry Mieszczańskiej, niedaleko kiosku informacyjnego.
Wszystkie plansze zawierałyby ciekawe i nieznane szerzej fakty, dotyczące dawnego wymiaru sprawiedliwości, m.in. w Złotoryi, oraz stosowne ryciny. Treść tablic opracowana zostałaby przez historyków, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem ochrony i Badań Zabytków Dawnego prawa, które odkryło i zbadało fundamenty szubienicy. Drogę wyznaczałyby również proste piktogramy.
Z okazji otwarcia trasy, opublikowany zostałby okolicznościowy przewodnik-informator.
Trasa skłaniałaby do spaceru nie tylko przez złotoryjską Starówkę. Stanowiłaby atrakcję miejscowości, zachęcałaby do jej zwiedzania.
Odbiorcy
Trasa przeznaczona jest dla wszystkich, którzy interesują się historią Złotoryi oraz Śląska (uczniowie tutejszych szkół, pozostali mieszkańcy, przewodnicy turystyczni, nauczyciele, turyści). pozwoliłaby uzyskać wiele informacji do tej pory w większości nieznanych. Nauczyciele i przewodnicy turystyczni otrzymaliby możliwość organizowania lekcji regionalnych oraz wycieczek wytyczoną trasą.
Otwarcie Drogi Biednego Grzesznika mogłoby mieć uroczysty charakter, któremu towarzyszyłaby inscenizacja historyczna.